A jóga nem csak az ászanák gyakorlása, annál sokkal több. Akit pedig nem csak a mozgás része érdekel annak érdemes belemélyednie filozófia és tudomány szintjén is a tanításokba. A jóga által való önfejlesztés nagyon hamar változásokat hozhat a mindennapjainkba, nem csak a stresszoldó hatása miatt, hanem azért is mert elveivel vezet. Két és fél hónapja tanulom komolyabban a jógát, előtte autodidakta módon képeztem magam. Mára a gyakorlásom napi szintű lett és ez nem csak az ászanázást jelenti. De nézzük mi is a jóga a jótékony testhelyzeteken és légzésen kívül.

Az ősi jóga célja a fizikai test egészségén túl valódi természetünk felismerése. A jóga szó jelentése egyesíteni, egyesülni. Tanítása, hogy az elkülönültség érzete (a többi embertől, a természettől) csak illúzió. Ha befelé figyelünk és eleget gyakorlunk, akkor megérezhetjük az egyéni lélek és az abszolútum azonosságát.
Patandzsali 8 tagú jógaszutrája abban segít eligazodni, hogy a gyakorlónak milyen szinteken kell végigmennie ahhoz, hogy elérje a belső békét.
A jóga 8 tagja közül a harmadik az Ászana, azaz a testgyakorlatok, amelyek által a test egészségessé, mozgékonnyá és tudatossá válik. Az ászanák gyakorlásával a testben áramló energiákat szabályozzuk, serkentjük a vérkeringést, erősítjük a szivet, izmosabbak, formásabbak leszünk és az izületeknek is jót tesz.
De van még két tag, amely megelőzi az ászanák gyakorlását. A Jáma és Nijáma. Az első olyan elveket tartalmaz, amelyeket a mindennapokban kerülni kell, a második pedig erényeket.
A Jáma első elve az Ahimsza, azaz a nem ártás elve, amelyről korábban ITT már olvashattál. Most a jóga nyolc tagját valamint a Jáma és a Nijáma tagjait vesszük sorba. Kis kártyákra írtam fel a legfontosabbakat.
A kártyákat letöltheted, a blogon pedig hónapról hónapra kifejtek majd egy-egy témát.



