Találja meg mindenki a saját Ahimszáját! Mondja a jógaoktatóm és nagy megkönnyebbülés számomra ez a mondat. Mert bármennyire is törekszem arra, hogy ne ártsak, azért ütközöm akadályokba. De talán nem is lehet úgy élni, hogy semminek és senkinek ne ártsunk. De mit jelent itt a mi környezetünkben a nem ártás azaz az ahimsa elve? Erről lesz szó a következőkben.
Mik azok a nem ártások, ártások amelyek engem foglalkoztatnak a saját életemben?
Például, hogy nem tudok mindig fenntarthatóságnak megfelelő döntéseket hozni. Nem tudok mindig csomagolásmentesen, vagy nem fast fashion üzletben vásárolni
Vagy lehetséges, hogy a szavaimmal bántok meg valakit, mert például türelmetlenebb vagyok, vagy ráfeszülök dolgokra, vagy mert félreértettük egymást, vagy mert nem fejezem ki jól magam. És lehetséges az is, hogy úgy bántok, hogy észre sem veszem, nem is tudatosul.
Mindenki találja meg a saját Ahimszáját… Mit jelent ez? A törekvést jelenti, hogy figyeljük magunkat, tapasztaljunk, tudjuk a határainkat, hogy hol tartunk és mindezt összevetve törekedjünk! Hogy először saját magunkon dolgozzunk.
Legyenek bolygóbarát törekvéseink: együnk kevesebb húst, vásároljunk fenntartható forrásból, takarítsunk vegyszermentesen.
Legyenek emberbarát törekvséeink: próbáljunk meg elfogadók, türelmesek, kedvesek lenni másokkal.
És legyünk saját magunkhoz is kíméletesek: figyeljünk arra, hogy magunknak se ártsunk. Ne ostorozzuk, ne bántsuk magunkat, határozzuk meg a prioritásokat az életünkben és húzzuk meg a határokat.
Figyeljük meg és fogadjuk el saját magunkat! Lássuk meg hol tartunk és érezzük meg mi fér bele jelenleg a “saját nem ártásunkba”! Fogadjuk el és törekedjünk a jobbra! De ne siettessük, gyakorlással fejlődni fogunk.
Az Ahimsza a jóga 8 tagja közül az elsőnek, a Jámának az első parancsolata. Általánosságban erőszakmentességnek, nem ártásnak tartják. De gondolhatunk úgy is rá, mint egyetemes szeretetre. Az Ahimsza gyakorlása a kedvesség, a figyelmesség és a tisztelet erényeinek a művelése. Ez vonatkozik tehát arra, hogy bánsz másokkal, hogy bánsz a bolygóval és hogy bánsz magaddal.